18 Mayıs 2011 Çarşamba

Thunder 112-121 Mavericks


48 sayı, 6 ribaunt, 4 asist, 4 ribaunt. Dünün özeti bu istatistiklerdi. American Airlines Center'da ilk maçı aldı Dallas Mavericks ve seride 1-0 öne geçti. 

Nowitzki gerçekten inanılmaz bir performans ortaya koydu dün gece. Şu motivasyonu falan şampiyonluğu ne kadar çok istediğini gösteriyor bana göre. Lakers pek iyi savunamamıştı Nowitzki'yi fakat 48 attıktan sonra Thunder da pek savunamadı desek aslında haksızlık yapmış sayılırız onlara. Bana göre ellerinden geleni yaptılar, durdurmak için herşeyi denediler yani en azından çabaladılar ama bir türlü çare bulamadılar. Hızıyla geçti turnike ya da smaçla bitirdi, birebirde el üstünden affetmedi, ikili sıkıştırmalarda da hemen boş adamı gördü. Pasörlüğü yani boş adamı görmesi özellikle bu playofflarda geçtiğimiz yıllara oranla çok daha fazla oranla göze çarpıyor. Bu da sanıyorum Mavericksli oyuncularn sahaya iyi yerleşmesinden kaynaklanıyor.

Bir maçta %100'le atılan playoff rekorunu da kırdı Nowitzki 24 serbest atışla. Açıkçası hiç sevmediğim, gözümde Muhittin Boşat'tan farksız Joey Crawford zaman zaman ucuz düdükler çaldı. Keza benzer şekilde Tyson Chandler'a da ucuz faul çalındı diyebilirim. Playofflarda hemen hemen her maçtan sonra hakem konuşuyoruz belki ama şu adamın yönettiği her maçta bir sıkıntı oluyor, orası kesin. Ayrıca belki Nowitzki'nin gölgesinde kalıyor bu maçtan sonra ama Durant de bence çok iyi maç çıkardı. Dallas da onu açıkçası pek savunamadı. Sahayı boydan boya geçip çok rahat sayı buldu. Maç sonunda Kidd'in savunmasını beklemiyordum ama beklediğimden de iyi savundu, top kaybına falan zorladı. Yalnız Westbrook böyle oynadığı sürece Thunder'ın şansı fazlasıyla azalır.

Bench yine iyi işledi. Terry belki delice şut atmadı Lakers maçındaki gibi ama %50 ile görevini bence gayet iyi yaptı. Barea da yine boyalı alana çok rahat girdi, benchten çok iyi katkı aldı takım. Geçen seriden sonra devamını getiremeyen belki de Peja'ydı sadece. Zaten ondan da her maç katkı beklemek de hayalcilik. Dönem dönem çıkacaktır sahneye. 

Serinin ilk maçı itibariyle, göze çarpan eksiklikler Durant'i savunmada çok iyi değil takım. Tamam, belki savunmak çok zor zaten ama sahayı da boydan boya geçmesine izin vermemesi gerekiyor Mavericks'in. Bir de playofflar boyunca potasında 88,2 sayı görerek Bulls'un arkasında bu alanda 2. olan Dallas'ın 112 yemesi de biraz sıkıntı olabilir takımın. İyi bir hücum takımı olsak da savunma ile daha çok öne çıkıyoruz.

Neyse son olarak, ilk maçı kazanmak çok önemliydi. 2. maçı da alıp, kafası rahat şekilde gitmeli Mavericks deplasmana.Önümüzdeki maç, perşembe gecesi 04.00'da AAC'de.

Maçın Özeti:

Hiç yorum yok: