Geçmişini Bilmeyen...

1967 yılında kurulan Dallas Chaparrals 1973 yılında San Antonio şehrine taşınarak ve adını San Antonio Spurs olarak değiştirdikten sonra Dallas şehri 7 sene takımsız kalmıştı. O zamanki Dallas'ın en zenginlerinden olan Don Carter ve Norm Sonju, 1979'da lige başvurarak, 12 Milyon $'a Dallas Mavericks adıyla, eski grup sisteminde Batı Konferansı, Ortabatı grubundan NBA'e girdiler. "Mavericks"'in sözlükteki anlamı "başına buyruk" ve "sahipsiz, başıboş buzağı" anlamına gelmektedir. Dallas'ta da bu buzağılar çok meşhur olduğu ve şehri simgelediği  için takım adını buradan almıştır.

Mavericks, 1980 yılında NBA kariyerine başladığında her yeni takım gibi zorlanacağı düşünülüyordu, ancak çok şaşırtıcı şekilde takım ilk yıllarında yukarı sıralara oynadı. İlk 2 yıl playoffun kıyısından dönüldü, 1983 yılında 6. sıradan ilk kez playoff yapıldı. 1981 ve 1983 draftinden takıma Mark Aguirre, Rolando Blackman ve Derek Harper'ın katılması, ardından yine 1983 draftinde yapılan Sam Perkins eklemesi ve Dallas efsanelerinden Brad Davis ile beraber, Dallas yıllarca playoff yarışında olmaya devam etti.

Takımın tarihi açısından dönüm noktası 1988 yılı oldu. Mavericks, 1988 yılında Magic Johnson'lı Los Angeles ile Batı Finali oynamış ve Lakers'a elenmelerinin ardından takımda kriz baş göstermeye başlamıştı. 1986-91 yılları arasında Mavericks'te oynamış olan Roy Tarpley'in uyuşturucudan başının belaya girmesi, takımdaki önemli oyuncuların takas edilmesi, NBA kariyerine çok iyi başlayan Dallas Mavericks'i her geçen gün daha geriye götürdü.

90'lı yılların ilk yarısı tam anlamıyla hüsran olarak geçti. Hiç savunma yapmadıkları için takımın adı, "Allas"'a çıktı. Ardından Jason Kidd'li, Jamaal Mashburn'lü, Jim Jackson'lı "Three J" döneminde takım biraz toparlansa da bir türlü istenen seviyeye gelinemedi.

90'lı yılların 2. yarısında ise Mavericks için çok değişik bir dönem başlıyordu. Michael Finley'in yanına Boston'ın efsanelerinden Don Nelson GM olarak geliyordu. 98 yılında Steve Nash ve Dirk Nowitzki'nin Dallas'a gelişi ve belki de şu an NBA'in en sıradışı takım sahibi Mark Cuban'ın, 4 Ocak 2000'de 285 Milyon $'a Mavericks'i satın alması, Dallas tarihinde yepyeni bir sayfa açıyordu.

2001 yılında, tam 11 yıl aradan sonra playoff oynamıştı Dallas Mavericks ve o tarihten 2010'a girdiğimiz şu zamanlara kadar hiç playoff kaçırmadı Dallas. 2007 sezonunda arka arkaya 17 galibiyet alarak ve o sezon 82 maçın 67 tanesini kazanarak kulüp rekoru kırdılar. 2003'te Batı Finali oynadılar Spurs'e kaybettiler. 2006'da bir kez daha Batı Finali oynadılar, bu kez Batı Şampiyonu olup, NBA Finali'ne çıktılar ancak burada Miami'ye kaybettiler. 2006'da yaşadığı hüsrandan sonra tam 5 yıl belini doğrultamayan ve sadece playofflarda en fazla 1 tur geçebilen Dallas Mavericks, 2011 yılında, 31 yıllık franchise tarihinde ilk kez yine Miami Heat karşısında şampiyonluğunu ilan ederek, bir ezberi bozmuşlardır.