14 Temmuz 2012 Cumartesi

We Have Our Plan And Are Sticking To It


Yukarıdaki başlıktaki sözü, dün gece Mark Cuban röportajında söyledi. Söylemesinin nedeni de gece takıma son halka Elton Brand'in de sudan çok çok ucuza takıma eklenmesiydi. Aslında ortadan girdik konuya hemen. Filmi birkaç gün öncesine sarıp, yaşanan harika gelişmeleri anlatmaya çalışalım. Ancak şunu baştan söyleyelim, Mavericks çok güzel yolda.

2012 Offseason'ına çok büyük beklentilerle girdi Dallas şehri. Deron Williams için yürütülen kampanyalar olsun, Dwight Howard için yapılan hesap kitaplar beklentilerin ne kadar büyük olduğunun göstergesiydi. Tabii  Mavericks'in elinin boş durmadığı gibi, Nets'in de eli boş durmadı D-Will'in kararından hemen önce Hawks'tan takas edilen Joe Johnson, Deron'un memleketine dönmesi yerine takımında kalmasına neden oldu.  Ne olduysa zaten bu noktadan sonra oldu. Yıllarca Mavericks için emek vermiş Jason Terry takımdan ayrıldı. Ardından da Jason Kidd. Dallas aynı zamanda Steve Nash'i de kovalarken, onu da Batı'daki en önemli rakiplerinden Lakers'a kaptırdı. Jeremy Lin mi, Goran Dragic mi derken piyasada eli bomboş kaldı takımın. Bir kesim NBA yazarı ise Dirk Nowitzki'nin bile takas olabileceğini yazdı ama bu haberlerin asılsız olduğu çok geçmeden açığa çıktı. Dallas cephesinden ise Cuban rahattı, "Gereken açıklamaları zamanı geldiğinde yapacağım." diyordu bir zamanların hiç susmayan başkanı...

Neyse gelelim Çarşamba gecesine. Eve geliyorum dışarıdan yatmaya. Yatmadan önce son kez twitterda bir hamle var mı diye bakayım dedim ve Dallas'ın, Nowitzki'nin Alman Milli Takımı'nda arkadaşı Chris Kaman'ı bitirdiğini gördüm, sevindim. Kaman'a çok tatlı bir kontrat verdi yönetim. Kontratın süresi sadece 1 yıllık ve Kaman 8 Milyon $ alacak sadece. Sadece diyorum, çünkü Kaman 30 yaşında olmasına rağmen bu ligin vasatın üstü pivotlarından. Uzun piyasasının bu uçuk olduğu bir ligde 1 yıllık, 8 Milyon $'lık kontrat bana göre şahane bir hareket. Bu imzanın gerçekleşmesinde tabii ki Dirk Nowitzki'nin katkılarını da es geçmemek lazım. Tyson Chandler'ı kaybettikten sonra, geçen sezon Brendan Haywood ve Ian Mahinmi'ye kalan pivot rotasyonuna kuşkusuz ilaç gibi gelecek Kaman.

Hemen Haywood ve Mahinmi demişken diğer hamlelere gelelim ki zaten diğer 2 hamle onların ekseninde oldu. 1 senedir bol bol dile getirdiğim Brendan Haywood'un "Amnesty Clause" ile takımdan yollanması nihayet gerçekleşti. Kontratının geri kalanının kuruşu kuruşuna alacak ama 1 kereliğe mahsus olmak üzere bu kontratı Salary Cap'te görünmeyecek. Dallas bu hamleyle, Cap'ini yaklaşık 10 Milyon $ civarında boşaltmış oldu.


Ian Mahinmi'nin takasında ise önemli bir kazık var Indiana'ya Dallas'tan. Aslında çok daha ağır bir kelime kullanabilirdim ama bu da anlatıyor durumu. Indiana'da harika bir sezon geçiren Roy Hibbert'ın gitmesine göz yummadı Pacers. Ve Hibbert'ı yedeklemek için de bir hamleye ihtiyaçları vardı. Dallas FA olan Ian Mahinmi ile 4 yıllık 16 Milyon $'lık bir kontrat yaptıktan sonra S&T'le Pacers'a yolladı Fransız oyuncuyu. Karşılığında ise Darren Collison ve Dahntay Jones gibi önemli isimler kadrosunda kattı. Pacers, Spurs gibi bir takımda gram ilerleyemeyen, ardından Dallas'ta repertuarını pek geliştiremeyen Mahinmi'den 2 tane iş yapabilecek oyuncuyu vererek ne umuyor ayrı bir tartışma konusu ama Dallas'ın bu hamlesi gerçekten hem günü hem de geleceği kurtarabilecek cinsten. Collison'ın 2,3 Milyon $ ve Dahntay'in 2,9 Milyon $'lık kontratları bu sezon sonunda bitiyor. Salary Cap'e de yaklaşık 5,5 Milyon $'lık bir boşluk getirecek bu takas. Şans ve sorumluluk verildiğinde Darren Collison görevini yerine getirebilecek bir ilk 5 oyuncusu. 10 civarı sayı ve 7-8 asist gibi ortalama ile oynayabilirse tadından yenmez. Dahntay Jones ise önemli bir dış savunmacı sayılabilir. Rotasyonda süre bulup, katkı verecektir.

Gelelim Elton Brand hamlesine. Dallas'ın Brendan Haywood'a yaptığı gibi Sixers da Elton Brand'i "Amnesty Clause" ile takımdan yolladı. Amnesty edilen oyuncuya sadece Salary Cap altındaki takımlardan teklif gelebiliyor ilk etapta. Eğer birden fazla capin altındaki takım Amnesty edilen oyuncu için teklif götürürse açık arttırma sistemi devreye giriyor. Eğer capin altındaki hiç bir takım oyuncuya yanaşmazsa, oyuncu "Unrestricted FA" oluyor. Brand kontratının son senesindeydi ve son yıl 18,2 Milyon $ alacaktı. Sixers tarafından serbest bırakıldıktan sonra Dallas capin altında olduğu için teklifi verdi ve teklif, sudan ucuza Dallas'ta kaldı. Mavericks 1 yıl için, sadece 2,1 Milyon $ ödeyecek. Ayrıca kontratında geri kalan 16,1 Milyon $'ı ise Sixers'tan almaya devam edecek Brand. Ek olarak, Elton için minimum teklif ise 1,352 Milyon $'mış. Elton Brand hem 4 hem 5 numarayı yedekleyebilecek kapasitede. Katkı verecektir şüphesiz. Aslında şu takıma bakıyorum, bir 5 yıl önce şu kadro elde olsa acayip bir tablo çıkıyor ortaya.


Bundan sonraki süreçte birkaç hamle daha gelebilir Mavericks'ten. Göz ardı edilen Delonte West ile hala kontrat yapılmadı mesela. Onunla tekrardan anlaşılacağı konuşuluyor. "Room Exception" ile 2,5 Milyon $'lık bir kontrat yapılabileceğini okudum West'le Ayrıca Elton Brand'in bitmesine rağmen Rockets'ın Amnesty ettiği Luis Scola için de teklif götürülebileceği konuşuluyor. Artık bekleyip, göreceğiz. West'in de takımda kaldığını düşünürsek, ortaya şimdilik şöyle bir kadro çıkıyor:

PG: Collison / West / Beaubois / Cunnigham 
SG: Carter / Dominique Jones / Dahntay Jones / West / Beaubois / Cunnigham
SF: Marion / Carter / Crawder
PF: Nowitzki / Brand / Marion / Wright
C: Kaman / Brand / James

Kadroda en çok göze çarpan eksiklik sağlam bir şutör gibi duruyor şimdilik. FA'lere baktığımızda, Marco Belinelli, OJ Mayo, Jason Kapono, Leandro Barbosa gibi isimler kalıyor. Eğer takasla ya da eğer Amnesty edilirse Jose Calderon da bu listeye dahil edilebilir ki Dallas'ın Calderon takasını düşündüğü de yazılmakta. Bakalım artık.

Bu kadar övdük durduk takımı. Gelişmeler güzel ama "Bir şampiyonluk adayı mıyız?" diye sorarsak cevabımız "Hayır" olur. Bu takımın şu durumdaki limiti Batı Yarı Finali'dir en fazla bana göre. Herşeye rağmen Mark Cuban ve GM Donnie Nelson'ı tebrik etmemiz gerek. Deron Williams'tan sonraki kriz durumunu harika hamlelerle atlattılar. Başlıkta da yazdığı gibi Dallas'ın bir planı var ve şu an bu plan tıkır tıkır işliyor. 2013 Offseason'ına bomboş bir cap ile girip CP3 ve DH12'yi Teksas'a getirmek amaç. Olur ya da olmaz bilemiyorum. Ancak şu anki yaptığımız gibi bu tip hamlelerle şampiyonluk çok zor. Mühim olan 2-3 tane yıldızı aynı takımda toplamak. Örneklerini bol bol görüyoruz. Takımlar arasında her geçen gün fark biraz daha açılıyor bu nedenle. Yan parça olacak isimler, kendilerine daha fazla kontrat önerilmesine rağmen yüzük alabileceği takımları tercih ediyor ve dengeler iyice bozuluyor. Bu yöntemi her ne kadar fazla sevmesem de başarı için formül ve NBA'in düzeni maalesef şimdilik bu.

Hiç yorum yok: