4 Temmuz 2013 Perşembe

Mavericks Offseason 2013 | Vurduğunuz Gol Olsun !


Öncelikle Cuban'ın geçen gece attığı twitle başlayayım, kepenkleri açtı: 
"Getting ready to make some phone calls ! Lets Go Mavs ! #MFFL !"

2011'deki şampiyonluktan sonra lokavt, D-Will derken 2 senedir formalite icabı top oynadı Mavericks, bu yaz ise belli ki radikal değişiklikler yapılacak takımda. Mayo, Collison ve Beaubois ile imzalanamayacak muhtemelen. Beaubois'nın ayağının kırılmasından sonra hiçbir zaman çaylakken oynadığı seviyeye bile gelemedi, bundan sonra çok fazla ivme kazanacağını sanmıyorum. Mayo ise geçen sezon Nowitzki'nin yokluğunda zaman zaman güzel performanslar ortaya koysa da beni basketboldan soğuttuğunu söyleyebilirim genel olarak. O da kalmayacak ve muhtemelen Bucks ile imzalayacak. Collison ise çok iyi bir backup PG ama fazlası değil maalesef.

Net şekilde PG sorunu var şu an takımın. İlk turdan gelen çaylak Shane Larkin hakkında güzel şeyler yazılıp, çiziliyor ama açıkçası hiç izlemedim, bilemiyorum. JJ Barea ile Ty Lawson stilinde olduğu söyleniyor. Sanırım kolej kariyeri parlak ama. Bir de Maccabi'li Gal Mekel ile imzalandı, haftaya gelecekmiş o da. EL takip etmediğimden onunla alakalı da çok bilgim yok ama muhtemelen bu iki isim PG pozisyonunu yedekleyecekler. Jeff Teague gibi ismi çok isterim şu takıma ama restricted FA ve Atlanta bırakmaz gibi duruyor. Ayrıca geçtiğimiz gün Marc Stein Rondo takasını yazdı ama Danny Ainge normal olarak karşılığında Nowitzki'yi kesin olarak istemiş. İhtimal vermiyorum zaten bu senaryoya. Ki Dirk'ün kontratında no-trade clause var, yani o istemeden onu takas etmek imkansız, gitmesin zaten, gidemez... Calderon ile ilgilenildiğini de okudum ama Detroit bırakmaz diye düşünüyorum. Mo-Will'in de ismi geçiyor PG için yine.

Ancak herşeyden önce Dwight Howard için bastırılacak. Lakers ile anlaşmayacağını ifade ettikten sonra Dallas ve Houston en önemli 2 aday Dwight için. Açıkçası Howard'ın çok şımarık olmasından dolayı pek sevmem ama Dirk-Howard pota altı, iç-dış yönünden çok korkutucu duruyor. Şimdilik Howard'ın kararı bekleniyor gibi ona göre taaruza geçilecek. Dün Rockets, Hawks ve Warriors gibi Mavericks de Mark Cuban, Donnie Nelson, Rick Carlisle, Dirk Nowitzki ve Dwyane Casey'den oluşan bir ekip ile Dwight ile 3 saate yakın bir görüşme yaptı. Artık Howard'ın kararının açıklanması bekleniyor. D12'nin Lakers ile pek devam etmek istememesi diğer takımları avantajlı duruma geçiren en önemli şey. Yoksa CBA kurallarına göre Lakers 5 yıl için 118 milyon $ teklif edebiliyorken, Lakers dışındaki takımlar 4 yıl için en fazla 88 milyon $ önerebiliyor Howard'a. Aradaki fark bir uçurumdan hallice ama Howard'ın Los Angeles'ta mutsuz olması en önemli faktör burada. Yalnız bir detay var, o da Dallas'ın ilk yıldan itibaren Howard'a max. kontrat verebilmesi için 2,74 milyon $'lık cap space yaratmak zorunda. Şu an için takımdaki garanti kontratlar ise şu şekilde:

Dirk Nowitzki - 22,721,381 $
Shawn Marion - 9,316,796 $ 
Vince Carter - 3,180,000 $
Jae Crowder - 788,872 4 $
Shane Larkin - 1,280,800 $ 

Bunun için en uygun çözümün kontratının son senesine giren Marion'ı değerinden daha düşük kontrata takas etmek olduğunu okudum. Ki başka bir çözüm de yok gibi şu durumda. Howard eğer Dallas'a gelmeyi seçerse ve max.'de diretirse muhtemelen bu tip senaryo göreceğiz. Fakat Houston, Dallas'a göre biraz daha önde gibi bu işte. Kadro yapısı ve kadronun yaşı nedenleriyle. Bekleyip, göreceğiz artık.

Eğer Dwight işi suya düşerse yine B planları devreye girecek. Örneğin Bynum'ın menajeri ile görüşülmüş fakat umarım o patlak dizleri sorunken anlaşılmaya kalkılmaz. Bir de Mayo'nun sign-and-trade ile yollanıp, karşılığında iş yapabilecek parçalar alınması gündemde. Örneğin Bucks ile anlaşılırsa, Mayo'ya karşılık Jennings ya da Monta Ellis'in isteyebileceği konuşuluyor Dallas'ın fakat daha somut bir adım yok bu konuda. Tüm senaryolar Dwight'ın kararına bağlı, her şey bu karara göre şekillenecek. Umarım bu kez işler yolunda gider ve güzel bir kadro kurulur. Rekabet etmeyi özledik...

Hiç yorum yok: